Navigace

Fenomén Merkur

3. 4. 2017
Oblastní muzeum v Litoměřicích

LITOMĚŘICE: Česká stavebnice Merkur již přes 90 let provází generace kluků a technicky založených dívek. Právem ji můžeme označit za fenomén. Jejímu kouzlu propadlo mnoho sběratelů. Největší kolekci vlastní pan Jiří Mládek, jehož výstavu zahájí litoměřické muzeum 13. 4. 2017 v17 hodin. Návštěvníci se budou moci seznámit shistorií stavebnice Merkur, prohlédnout si její historické varianty a potěšit se množstvím dovedně sestavených, někdy i značně rozměrných modelů. Nebude chybět ani herna pro děti.

od 13. 4. 2017 10:00 do 4. 6. 2017 17:00

Historie stavebnice Merkur se začala psát ve 20. letech 20. století. Tehdy založil pan Jaroslav Vancl firmu Inventor, jejíž hlavní náplň zahrnovala výrobu stejnojmenné stavebnice. Stavebnice Inventor, třebaže již kovová, ještě postrádala typické šroubky a matičky. Jistě i vlivem zahraniční inspirace J. Vancl svou stavebnici inovoval a v roce 1925 poprvé představil sadu Merkur sestávající z barevných kovových dílů spojovaných šroubky a matičkami. Ještě před 2. světovou válkou získala stavebnice také elektrickou variantu. I přesto, že firma pana Vancla byla po roce 1948 znárodněna, podařilo se díky obětavé práci jejího zakladatele i šťastné souhře dalších okolností výrobu stavebnice Merkur zachovat dodnes.
Autor výstavy v litoměřickém muzeu pan Jiří Mládek vlastní největší sbírku stavebnice Merkur na světě. Je nejen nadšeným sběratelem, ale také propagátorem polytechnických stavebnic a podporovatelem jejich zařazení do školní výuky.

Ve spolupráci s panem J. Mládkem a Technickým klubem mládeže v Litoměřicích je připraven následující doprovodný program:

27. 4. a 25. 5. 2017, 17 h
Komentovaná prohlídka výstavy Fenomén Merkur
Výstavou návštěvníky provede její autor pan Jiří Mládek.

13. 5. a 3. 6. 2017, 10–16 h
Muzejní den 3D technologií
Nejstarším nástrojem trojrozměrné technologie je lidská ruka, mezi ty nejsoučasnější patří 3D tiskárna. Budeme vyrábět letadélka z balzy, seznámíme se technologií 3D tisku. Program připravujeme ve spolupráci s Technickým klubem mládeže v Litoměřicích a Filozofickou fakultou UJEP.

Sdílejte
Check icon Error icon