Navigace

Vincenz Priessnitz a Vlastivědné muzeum Jesenicka jsou součástí České stopy ve světě vědy a techniky na Tchaj-wanu

8. 3. 2017
ika

ČR: : Významnou výstavou, která je pilotním projektem prezentujícím české vědce a vynálezce ve světě, je výstavaČeská stopa ve světě vědy a techniky aneb Od Mendela po tvůrce automobilů i zachránce životů. National Taiwan Normal Univerzity, Mendelovo muzeum při Masarykově univerzitě vBrně ve spolupráci sNárodním technickým muzeem vPraze a Vlastivědným muzeem Jesenicka připravily výstavu ke 195. výročí G. J. Mendela, která bude slavnostně otevřena 13. 3. 2017 na Tchaj-wanu vTaipei.

Za českou stranu se vernisáže zúčastní Václav Jílek, ředitel Czech Economic a Culture Office in Taipei, Ondřej Dostál, ředitel Mendelova muzea Masarykovy univerzity, Karel Ksandr, ředitel Národního technického muzea v Praze.
Na Taiwanu tak budou moci návštěvníci výstavy poznat osobnost G. J. Mendela – otce genetiky, Hanse Ledwinky – konstruktéra vozů, Viktora Kaplana – vynálezce turbíny, Vincenze Priessnitze – zakladatele vodoléčby a Antonína Holého – objevitele nových léků proti virům.

Anotací výstavy připravené pro prezentaci na Tchaj-wanu je ústřední text, který uvádí, že je Česká republika považována za srdce Evropy, leží v jejím středu a vždy byla spojovníkem mezi ostatními částmi evropského kontinentu. Naštěstí se však nestala jen zemí tranzitní, ale zemí s obrovským potenciálem, která již od minulosti hrála zásadní roli ve vzdělanosti obecně, ale také v praktickém přesunu znalostí do běžného života. Není proto divu, že se na jejím území objevily osobnosti  jako byl Jan Amos Komenský, který formoval vzdělávání a vědu od 17. století až do současnosti.
Cílem výstavního projektu spojujícího muzejní a univerzitní instituce v České republice a na Tchaj-wanu je představit vědce s globálním přesahem. Často jde o jména na území České republiky opomenutá a ve světě vysoce ceněná. Široký záběr oborů jednotlivých vědců a vynálezců ukazuje, jak všestranný český národ je.

Výstava je jakýmsi prvním dílem, na který budou v roce 2018 navazovat díly s dalšími osobnostmi a budou tak i oslavou vzniku Československého státu v roce 1918.

Autorem projektu je Ondřej Dostál, ředitel Mendelova muzea při Masarykově univerzitě v Brně. Na základě dlouholeté spolupráce má tak Vlastivědné muzeum Jesenicka možnost být součástí této výstavy prostřednictvím textů v angličtině a čínštině, díky kterým prezentuje svoji činnost v teritoriu jesenických hor a Olomouckého kraje. Překrásné fotografie poskytly také Priessnitzovy léčebné lázně.

ZDROJ

Sdílejte
Check icon Error icon