Město Frenštát pořádalo spolu se soubory Sedmikvítek a Radhošť z Trojanovic pod hlavičkou Valašského folklorního spolku Vševalašský bál již po druhé. Poprvé to bylo v roce 2010. Zatím co tehdy byl ústředním tématem masopust (končiny), tak letos se celý program nesl v duchu jarmarečním. Celá akce se uskutečnila za podpory Moravskoslezského kraje a řady dalších partnerů.
Zábava byla připravena ve všech hlavních prostorách Domu kultury. Velký sál, malý sál, foyer i chodby rozsáhlého objektu se už od odpoledních hodin začaly plnit účastníky bálu, členy folklorních souborů ze všech koutů Valašska, které na velkém sále zkoušely svá vystoupení. Ústředním tématem bálu byl jarmark, a tak na chodbách i v předsálí nechyběly trhovní stánky s řemeslnými výrobky a domácími dobrotami. Krátce po půl osmé večer za zvuku „starodávného“ nakráčely na taneční parket krojované páry. Velkolepý nástup zahájil program jedenáctého Vševalašského bálu. Poté co všichni přítomní společně zazpívali „Na horách Studénky“, předala delegace z Bystřice pod Hostýnem vedená místostarostou města Jiřím Ottem a předsedou souboru Rusava Petrem Stanovským pořadatelskou štafetu v podobě ozdobeného stromku zimostrázu (krušpánku) starostce Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňce Leščišinové a předsedkyni Valašského folklorního spolku a umělecké vedoucí souboru Sedmikvítek Janě Šamánkové. Krátkou zdravici k přítomným pronesl také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo, který převzal nad Vševalašským bálem záštitu. Konferenciéři bálu náhle upozornili na vznešenou postavu, která byla oděna v biskupském oděvu, kráčela mezi krojovanými tanečníky. Šlo o samotného patrona města Frenštátu pod Radhoštěm svatého Martina. Ten promluvil k účastníkům bálu: „Jen ve výjimečných případech sestupuji z erbu tohoto krásného města, abych pozdravil jeho dobré obyvatele. Nyní tak činím proto, že se sem do Frenštátu pod Radhoštěm sjely stovky hostí z celého Valašska i jiných koutů naší krásné země. Žehnám tedy tomuto bálu. Už za dva dny začíná čtyřicetidenní půst. Potěšte tedy svá břicha, naplňte korbele, veselte se, radujte se, neboť ještě můžete.“
Poté už následoval komponovaný pořad, kdy se taneční parket proměnil v rušné tržiště. Postupně se jednotlivé folklorní soubory představily jako řemeslníci a jarmareční prodejci. O zábavu se tak postarali dráteníci, kováři, kořenářky, ševci nebo řezníci a další. Vedle skvělých tanečních výkonů nabízeli publiku své výrobky a dobroty. K vrcholu Vševalašského bálu už tradičně patřilo hromadné vystoupení odzemkářů. Valašský mužský figurální tanec odzemek v podání desítek ogarů různého věku sklidil bouřlivé ovace publika.
Netančilo se jen na hlavním sále, ale i v konferenčních sálech a v malém sále v přízemí. Zde se střídaly cimbálové muziky jednotlivých souborů. Velký zájem byl také o stylový jarmareční fotokoutek, ze kterého si jako památku mohl odnést každý vytištěnou fotografii. O půlnoci byl organizovaný program završen tombolou.
Volná zábava pokračovala až do ranních hodin. Jedna z návštěvnic zhodnotila celý bál slovy „My jsme přijeli ze Vsetína, jsme ze souboru Vsacan a jsme nadšení. Máte to tady moc krásné. Ten kulturák je nádherný, všechno je na jednom místě, hezky se tu o nás staráte, a organizace je perfektní. Příští rok má být Vševalašský bál u nás na Vsetíně, tož sa vynasnažíme, abychom udrželi laťku…“
Foto: Jan Novotný
Fotogalerie (při použití fotogafií prosíme vždy o uivedení autora)
Marian Žárský
Městské kulturní středisko
744 01 Frenštát pod Radhoštěm
tel. 556 835 397, mob.606 756 313
mks@mufrenstat.cz
www.kulturafrenstat.cz; www.frenstatpr.cz
Facebook MěKS