Záměrem zpracování originálního hudebního nosiče byla snaha ulehčit přístup k lidovým písním pro běžného zájemce, který není zběhlý v notaci. Audionosič o délce 73 minut obsahuje výběr 68 písní z uvedené knižní sbírky. Na jeho vytvoření se podílelo 24 zpěváků a muzikantů s cílem představit různorodost tvarů, rozmanitou uměleckou úroveň nebo technickou náročnost písní pro reprodukci.
U zpracování hudební nahrávky se sešli zpěváci, zpěvačky a muzikanti z Velké Bíteše, jejich příbuzní, přátelé a rodáci. „Jsou to interpreti různého věku i pěveckých zkušeností tak, jak se lidé v místním společenství obvykle setkávají při různých příležitostech, kdy zaznívají školené i neškolené hlasové projevy. Ostatně takto lidová píseň na Podhorácku žila ve své původní podobě a ve svých starších funkčních vazbách,“ uvedla Silva Smutná z Muzea Vysočiny Třebíč s tím, že v hlavním hudebním doprovodu zaznívá akordeon a v několika písních housle a flétna.
Krajské Muzeum Vysočiny Třebíč, které je od roku 2005 pověřené péčí o tradiční lidovou kulturu na Vysočině, ve spolupráci s brněnským pracovištěm Etnologického ústavu Akademie věd České republiky, pracovalo v letech 2011 – 2015 na vydavatelském projektu. Ten postupně zpřístupnil široký výběr lidových písní, které zaznamenali sběratelé od počátku minulého století v oblasti Podhorácka.
S finanční podporou Ministerstva kultury České republiky byla vydána mimořádná trojdílná publikace zahrnující sběrné podoblasti Náměšťsko, Velkobítešsko, Třebíčsko, Hrotovicko, Moravskobudějovicko, Jemnicko, Tišnovsko a část Bystřicka.
Soubor obsahuje celkem 934 písní, zaznamenaných 77 sběrateli, které jim při zápisu předzpívalo 248 zpěváků ze 121 lokalit.