Takovým příkladem dobré praxe může být například komplexní rekonstrukce funkcionalistické budovy z 30. let dvacátého století, ve které sídlí ostravské pracoviště NPÚ. Památkový ústav zde musel skloubit obnovu památkově chráněné budovy i s přísnými normami na zateplení a provoz administrativní budovy dle standardů 21. století. Příkladů kvalitního a naopak méně citlivého zateplování zejména školních a obytných budov v České republice i na Slovensku pak byla na setkání uvedena celá řada. Památkáři též diskutovali praxi zateplování budov v minulosti, ale i aktuální trendy v zahraničí.
Přestože otázka zateplování budov dominovala většině příspěvků, dostalo se i na témata novostaveb v prostředí památkových zón, inventarizace památkových hodnot či problematiku plošně chráněných území, kdy čeští kolegové informovali o procesu zápisu západočeských lázní na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Právě výměna zkušeností a informování o aktuálním dění v oblasti památkové péče jsou pro vzájemná pracovní setkání klíčové. „Pojí nás společná minulost a tedy i podobná historická zátěž našich památek. Výměna zkušeností je pro nás vzájemnou inspirací a obohacením a velmi mne těší, že se nám podařilo s českými kolegy založit tuto tradici,“ říká generální ředitelka Pamiatkového úradu Slovenskej republiky Katarína Kosová. Právě jí vedená instituce bude hostit setkání v příštím roce, neboť v pořádání se NPÚ a PÚ SR pravidelně střídají.
„Jsem velmi ráda, že se letošní setkání uskutečnilo právě v Hospitalu Kuks, který je skutečně zdařilým příkladem restaurování a revitalizace kulturní památky. Kuks se podařilo vrátit do života, ale to samotné by nestačilo. Podstatné je, že se život vrací na Kuks. Znovu jej objevují nejen turisté, ale konají se zde i vzdělávací a další akce a obnovená památka tak pomáhá i rozvoji v okolí. Přesně v tom tkví i smysl obnovy našeho kulturního dědictví,“ uzavírá generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
Kontakt:
Mgr. Jan Cieslar, tiskový mluvčí NPÚ, tel. +420 257 010 206, +420 724 511 225, cieslar.jan@npu.cz