Navigace

Musica Florea přináší na pražské jeviště Händela i Beethovena

8. 9. 2016
Lucie Kocourková

PRAHA: Vprvní polovině září se vrací na nádvoří Lichtenštejnského paláce (Letní scénu AMU) Musica Florea a vjejí produkci znovu ožije krása divadla doby baroka i empíru. Po roce zde vyroste barokní divadlo – jedinečná mobilní scéna Florea Theatrum, na které Musica Florea a taneční soubor Hartig Ensemble představí nové nastudování opery-baletuTerpsichoraGeorga Friedricha Händela, pražskou premiéru Beethovenova baletuPrométheovi lidé aneb Moc hudby a tancenebo pásmo barokních tanečních čísel a skladeb

od 8. 9. 2016 20:00 do 12. 9. 2016 22:00

Diváci se mohou na atmosféru starých časů těšit 8. a 12. 9. vždy od 20 hodin.

Hudebního nastudování všech uváděných děl se ujal dirigent a umělecký vedoucí orchestru Musica Florea Marek Štryncl, choreografie a režie Helena Kazárová, profesorka AMU a umělecká vedoucí souboru Hartig Ensemble – Tance a balety třech staletí.

Terpsicore v novém nastudování
Po několika letech se Musica Florea a Hartig Ensemble vrací k dílu, které slavný barokní skladatel Georg Friedrich Händel zkomponoval v roce 1734. „Terpsichora vznikla jako hold skladatele skvělé francouzské tanečnici Marii Sallé a byla uvedena před jeho starším dílem, operou Il Pastor fido, jež se v Londýně hrála již roku 1712. Jedná se o představení, ve kterém děj nemá žádný vztah k opeře, která po něm následovala, jde o samostatný dramatický kus,“ vysvětluje choreografka a režisérka Helena Kazárová.
V inscenaci se v hlavních rolích představí naše přední sopranistka Irena Troupová jako múza hudby Erató, sólistka Hartig Ensemble Blanka Ferjentsik Wernerová zatančí titulní roli – múzu tance Terpsichoru a světově uznávaný kontratenorista Roger Isaacs (USA/JAR) vystoupí v roli Apollona.
Händelově Terpsichoře bude předcházet pásmo instrumentálních i tančených hudebních čísel z dílny skladatelů, jakými jsou Jean-Baptiste Lully, Jean-Féry Rebel, André Campra nebo Henry Purcell. Diváci se tak mohou těšit na celý večer plný hudby, zpěvu i tance, které jsou pravou oslavou barokního umění.

Uvádíme: 8. září 2016 od 20:00 hodin na nádvoří Lichtenštejnského paláce, Malostranské náměstí 13, Praha 1 – Malá Strana.

Beethovenův balet o Prométheovi konečně v Praze

Své pražské premiéry v dobové stylové interpretaci se dočká jediný známý balet Ludwiga van Beethovena Prométheovi lidé. První scénické uvedení, vycházející z estetiky doby vzniku díla, představili Musica Florea a Hartig Ensemble nejprve letos v červnu ve Valticích, tedy po 215 letech. Nyní bude konečně uveden na mobilní scéně Florea Theatrum. Dílo Die Geschöpfe des Prometheus, op. 43, uvádí Musica Florea a Hartig Ensemble jako balet Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance.
Pražská premiéra se rovněž odehraje ve hvězdném obsazení. V titulní roli Prométhea se představí zkušený sólista Václav Janeček, (tč. vedoucí katedry tance HAMU), První ženu a Prvního muže, které bájný Titán stvořil, zatančí Jaime Reid, členka Béjart Ballet Lausanne, a Adam Zvonař, sólista Bayerisches Staatsballet München.
Inscenátoři, mezi které patří kromě choreografky Heleny Kazárové a dirigenta Marka Štryncla také kostýmní výtvarník Roman Šolc, restaurátor a malíř kulis Jiří Bláha a architekt Václav Krajc, usilovali o obnovení podoby tohoto výjimečného baletu tak, jak mohl vypadat v době svého vzniku v roce 1801. Ludwig van Beethoven je širší veřejnosti známý jako autor devíti symfonií, mnoha klavírních koncertů a sonát. Z tvorby divadelní se zachovala pouze jediná opera (Fidelio) a jediný balet, který nyní české publikum poznává v této jeho co nejpůvodnější podobě.
Oslavou múz hudby, tance a divadla (tragédie i komedie) se toto dílo zároveň krásně hodí k oslavám 70. let od založení Akademie múzických umění, na jejíž půdě se bude odehrávat, je to Alma Mater také většiny účinkujících, kteří se na dílu podílí. Jsme proto potěšení, že záštitu nad představením převzal docent Jan Hančil, rektor AMU,“ uzavírá režisérka inscenace Helena Kazárová.

Uvádíme: 12. září 2016 od 20:00 hodin na nádvoří Lichtenštejnského paláce, Malostranské náměstí 13, Praha 1 – Malá Strana.

Hosté nových produkcí

Kontratenorista Roger O. Isaacs pochází z Kapského Města v Jihoafrické republice. Hudební vzdělání si prohloubil na South African College of Music na Universitě v Kapském městě, kterou absolvoval v roce 1994, kdy také padl režim apartheidu. Následovala velmi úspěšná sólová kariéra v rodné zemi, R. Isaacs má na svém kontě řadu televizních a rozhlasových vystoupení. Od svého amerického sólového debutu v roce 1996 vystupuje kontratenor Roger O. Isaacs jako sólista v nejvýznamnějších pěveckých tělesech na východním pobřeží Spojených států. Jeho vystoupení se uskutečnila např. v JFK centru – Washingtonské národní opeře, ve Washingtonské národní katedrále, Národní galerii umění ve Washingtonu, v kostele Svatého Tomáše v New Yorku, bazilice Neposkvrněného početí Panny Marie a v Bílém domě. S Musicou Floreou vystupoval již v roce 2015 na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově.

Webové stránky: http://www.rogeroisaacs.com/

Tanečník Adam Zvonař absolvoval v roce 2009 na Taneční konzervatoř hl. m. Prahy. V době studií se zúčastnil baletních soutěží, např. Brno 2006 (3. cena v kategorii Junior), Prix Carpeux Valencien ve Francii (2. cena v kategorii Pas de deux a 3. cena v kategorii Professional) a v roce 2008 získal stáž ve Washingtonu D. C. u paní Suzanne Farrell. V roce 2009 se stal členem baletu Národního divadla v Praze. V roce 2010 získal se svojí partnerkou Radkou Příhodovou hlavní cenu na mezinárodní baletní soutěži Grand Prix Olomouc 2010. Společně získali Prémii za vynikající individuální interpretační výkon na II. Mezinárodní choreografické soutěži Plzeň 2010. V roce 2012 byl jmenován sólistou baletu Národního divadla v Praze. Ztvárnil celou řadu sólových rolí v klasickém i moderním repertoáru, např. Prince v Labutím jezeře, baletu Louskáček – Vánoční příběh či v Šípkové Růžence (chor. J. Torres – nominace na cenu Thálie 2012), Jiříka inscenaci Zlatovláska či Toníka v baletu Krabat/Čarodějův učeň (chor. Jan Kodet – širší nominace na cenu Thálie 2012). Se souborem baletu ND hostoval v Barceloně, Cagliari, Bonnu, Madridu a ve španělské Terase ale i v jižní Americe na Ballet Gala Tour 2013.
Od sezóny 2013/2014 se stal sólistou v Bavorském státním baletu. Na repertoáru tančí např. Merkucia v baletu Romeo a Julie (chor. J. Crankao), v baletu Dáma s Kaméliemi Johna Neumeiera v roli Gastona Rieux, Grafa Alexandera v Neumeierově baletu Illusionen – wie Schwanensee, Konráda a Aliho v baletu Korzár v choreografii Ivana Lišky ad. V celosvětově nejznámějším představení Johna Cranka Oněgin ztvárnil roli Lenského. V minulé sezoně 2014/2015 převzal ve Státní Opeře v Praze Výroční cenu Opery Plus 2015.

Webové stránky: http://www.adamzvonar.com/

 

8. 9. 2016        20:00

Barokní Parnas. G. F. Händel: Terpsicore.
Dobové divadelní představení s proslaveným opera-baletem a sbory.
V hlavních rolích: I. Troupová – Erató, B. Ferjentsik Wernerová – Terpsicore, R. Isaacs – Apollón (USA/JAR)
Tančí Hartig Ensemble v choreografii Heleny Kazárové
Hraje barokní orchestr Musica Florea řízený Markem Štrynclem, zpívá sbor  Collegium Floreum
Choreografie a režie: Helena Kazárová
Hraje: orchestr Musica Florea
Dirigent: Marek Štryncl
Kostýmy: Roman Šolc
Scéna: Václav Krajc a Jiří Bláha
Asistentka režie: Alžběta Krejčiříková
Umělecký maskér, vlásenky: Karel Langer

 

12. 9. 2016      20:00

Ludwig van Beethoven: Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance
Empírový balet
V hlavních rolích: Václav Janeček (Prométheus), Jaime Reid (První žena), Adam Zvonař (První muž)
Tančí Hartig Ensemble v choreografii Heleny Kazárové
Hraje barokní orchestr Musica Florea řízený Markem Štrynclem
Choreografie a režie: Helena Kazárová
Hraje: orchestr Musica Florea
Dirigent: Marek Štryncl
Kostýmy: Roman Šolc
Scéna: Václav Krajc a Jiří Bláha
Masky: Blanka Fehérová
Asistentka režie: Alžběta Krejčiříková
Umělecký maskér, vlásenky: Karel Langer 

Sdílejte
Check icon Error icon