Navigace

Havlíčkobrodské muzeum postavilo za rok a půl funkční repliku středověké sklářské pece

5. 9. 2016
luk

HAVLÍČKŮV BROD: Týmu ředitele krajského Muzea Vysočiny v HavlíčkověBrodě Jiřího Jedličky se za rok a půlpodařilo vyrobit první skleněný výrobek na replice středověké sklářské pece postavené v lokalitě za rybníkem Cihlář v Havlíčkově Brodě.Následné fritování a tavba skla probíhalo přesně podle středověkých sklářských postupů.Stavbě modelu pece, kterou mohly využívat generace na začátku 15. století, předcházelo dlouhodobé studium odborné literatury. Podobný projekt nemá v ČR obdoby, bude pravděpodobně důležitým studijním materiálem i pro zahraniční badatele.




„Cílem byla primárně snaha popularizovat náš projekt Sklářství na Vysočině a upozornit na sklářskou povahu Kraje Vysočina, protože právě v popularizaci jsou v našem kraji značné rezervy,“ říká Jiří Jedlička. 

Havlíčkobroský počin není prvním pokusem o stavbu středověké sklářské pece. Podobná pec před dvaceti lety vyrostla v rámci projektu Evy Černé z Archeologického ústavu ČSAV na Moldavě v Krušných horách. Tak vysoké tavné teploty, jako nyní – tedy 1200 st. Celsia, se v ní nikdy nepodařilo dosáhnout. Zaměření havlíčkobroské pece proběhlo už v roce 2015, stavba skončila v květnu 2016. Několik měsíců se pec temperovala a natápěla. Využívá se především bukové a smrkové dřevo, jeho přikládání je věnována obrovská pozornost, správná poloha má vliv na výhřevnost. „V minulosti bylo dřevo velmi levnou surovinou, dnes je to kromě práce nejdražší položka v rozpočtu,“ upozorňuje Jiří Jedlička.

Foukání skla bylo svěřeno mistru skláři Františku Novákovi z Dobronína, který je považován za odborníka na repliky skla od doby Vikingů až po baroko. ​

 

ZDROJ

 

Sdílejte
Check icon Error icon