Navigace

Konference "Šlechtické poklady". Dějiny a osudy zámeckých sbírek v Sasku a Čechách

2. 9. 2016
Mgr. Michaela Dopitová

DĚČÍN:V minulých staletích shromáždili majitelé děčínského zámku rozsáhlou sbírku uměleckých předmětů. Postupný nárůst sběratelských aktivit zaznamenáváme ve druhé polovině 17. a v 18. století. Největší rozkvět zámeckých sbírek je spojen se jménem Jana Josefa Thuna, který patřil ve své době k nejbohatším aristokratům. Jeho nástupci věnovali hlavní pozornost především knihovně, která se stala jednou z největších v Čechách. Další osudy děčínských sbírek poznamenala historie 20. století.

Rodina Thunů prodala zámek v roce 1932 československému státu, který jej nadále využíval jako kasárna. Do roku 1991 se zde vystřídaly tři armády – československá, německá a sovětská. Vzácné sbírky byly ze zámku odvezeny, rozptýleny a částečně ztraceny. Teprve po Sametové revoluci získává zámek díky postupnému navracení původních předmětů zpět svou identitu.

Děčín slouží jako příklad komplikovaných osudů šlechtických sbírek v průběhu staletí. Také sbírky zámku Weesenstein, které vznikaly v průběhu několika staletí, mají svou zajímavou historii. Mezinárodní konference se bude věnovat vývoji uměleckých sbírek na zámcích v Sasku a v Čechách: jejich vzniku, zaměření, osobnostem sběratelů, následkům války i poválečné politiky a vztahu ke kulturnímu dědictví po roce 1989. Přeshraniční srovnání shod i odlišností ve vztahu k uměleckému a kulturnímu odkazu v Sasku a v Čechách jistě podnítí řadu zajímavých diskusí.

20. – 22. října 2016, zámek Děčín

Na závěr konference se koná exkurze do zámku Konopiště a do Lobkowiczkého paláce v Praze.

 

 
V případě dotazů se na mě neváhejte obrátit. Pokud máte možnost, budeme velmi rádi, pokud rozšíříte tuto pozvánku mezi své kolegy, případě poprosíme i o její vytištění a umístění na příslušné „informační uzly“.
 
 
Mgr. Michaela Dopitová
Zámek Děčín, p.o.
777 468 792
E-mailová konference UHS
http://dejinyumeni.cz/
Sdílejte
Check icon Error icon