18. ročníkem festivalu FEDO se jako hlavní myšlenka prolíná vzpomínka na úspěšného hudebního skladatele a dirigenta Julia Fučíka, od jehož smrti letos uplyne 100 let. Pořad, kerý připomene jeho význam pro hudební život, podpořilo Ministerstvo kultury ČR. S Fučíkovými skladbami se setkáváme dodnes a nejn v podání českých dechových orchestrů. Hraje se i v Rakousku, Švýcarsku, Maďarsku a dalších zemím. Nejznámější z jeho skladeb jsou pochody. Snad všichni znají jeho Florentinský pochod nebo Vjezd gladiátorů, i když si možná neuvědomují, že jsou to skladby Julia Fučíka. Hudební sdružení Zlín využilo obliby tohoto skladatele a požádalo všechny orchestry, které se festivalu zúčastní, aby nacvičily dvě skladby, které budou uvedeny na monsterkoncertu v sobotu 3. 9. 2016.
Cílem pořadatelů festivalu je přinést pro každý ročník něco nového. Zlínská kulturní scéna má letos poprvé plně k dispozici Zlínský klub 204 – zázemí pro neprofesionální kulturu, které vzniklo v centru města přestavbou bývalé knihovny. V sousedství Zlínského klubu 204 proto festival zřídil nová scénu určenou základním uměleckým školám. Výzvu k prezentaci hudebních souborů přijaly všechy. Po oba hlavní festivalové dny 2. a 3. 9. 2016 tak budou posluchači unášeni nejen tóny lidové hudby, ale osvěží je i moderním jazzovém rytmy, které nebyly dosud na festivalu obvyklé. Jsme rádi, že stále rostou noví muzikanti, a ti se jistě uplatní v jakémkoliv žánru.
Hudební sdružení Zlín, jako pořadatel festivalu FEDO si velmi cení toho, že se do programu podařilo pozvat i špičkové profesionální představitele obou proudů festivalu. Divákům se představí folklorní vojenský umělecký soubor Ondráš, který před 4 lety roztleskal celé náměstí. A ve zlínské premiéře to bude Hudba hradní stráže a Policie ČR. Toto špičkové těleso se rovněž zapojí do připomínky skladatele Julia Fučíka a zařadí do svého repertoáru jeho skladby.
Pokud zhlédnete celý program festivalu, uslyšíte a uvidíte 32 souborů ze sedmi zemí světa s téměř s tisícovkou účinkujících.