Navigace

Pouliční knihovna znovu našla místo na nádvoří zámku v Třebíči

10. 6. 2016
luk

TŘEBÍČ:Nádvoří třebíčského zámku opět oživuje pouliční knihovna, neboli knihobudka. Na vybrané místo ji nainstalovalo Muzeum Vysočiny Třebíč při příležitosti zahájení 21. ročníku veletrhu muzeí ČR koncem května. V minulosti už byla na nádvoří podobná knihovna zapůjčena a novinka se setkala s velkým zájmem, proto tady knihobudka zůstane už natrvalo.

„Podobné aktivity velmi vítám. V dnešní uspěchané době je jakákoliv podpora četby příznivým krokem a knihobudka na nádvoří zámku může ještě více zpříjemnit čas turistů strávený ve městě plném obdivuhodných památek, uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

Jedná se o typ bezplatné veřejné knihovny, kde si lidé mohou vzít, půjčit nebo volně vyměnit přečtené a „nepotřebné“ knihy. Knihovnička je umístěna v klidné odpočinkové zóně vybavené lavičkami v těsném sousedství zámeckého parku, tedy v prostoru, který je pro četbu a setkávání nejen nad knížkou ideální. Pouliční muzejní knihovna je otevřena 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, přístupná komukoli a kdykoli, bez poplatků nebo registrace, bez omezení výpůjční lhůtou.
Muzejní knihobudka od výrobce Revyko je prosklená skříň z nerezového plechu, v níž uložené knihy neutrpí nepřízní počasí, může být proto používána celoročně. První knihy zajistilo muzeum z vlastních zdrojů, o další obsah se už postarají čtenáři sami. Každý může do knihovny přispět knížkami, které mu doma přebývají.

„Už loňské dočasné umístění uliční knihovny na nádvoří zámku přijala třebíčská veřejnost s mimořádným zájmem,“ konstatoval ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek. „Když jsme na podzim zapůjčenou knihovnu vrátili zpět, dostalo se nám řady dotazů od místních, ve kterých jednomyslně zněly žádosti o její navrácení. Po takto pozitivní zkušenosti se nám knihovní vitrínu podařilo do stejného prostoru letos vrátit, a to již natrvalo. Věřím proto, že tato ve světě běžná a oblíbená služba si v Třebíči opět najde své příznivce,“ uzavřel ředitel Jaroslav Martínek.

Venkovní knihovna prověří všeobecný respekt k veřejnému prostoru a kulturním hodnotám, které knihy, byť opotřebované používáním, představují.

 

ZDROJ

 

 

 

 
Sdílejte
Check icon Error icon