Navigace

Smetanova výtvarná Litomyšl 2016

7. 6. 2016
luk

LITOMYŠL:Letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle představí téměř kompletní průřez dějinami výtvarného umění od gotiky přes baroko, 19. století, až po současnost a dotkne se i budoucnosti. Opět oživí tradiční výstavní prostory, ale zároveň zpřístupní zcela nové, netradiční prostory, jakými jsou krypta kostela Nalezení sv. Kříže, budoucí knihovna Fakulty restaurování Univerzity Pardubice vnové přístavbě Piaristické koleje, nová ateliérová budova fakulty nebo veřejnosti často zcela neznámé litomyšlské dvorky.

Mimořádnou událostí bude také umělecká intervence v kryptě litomyšlského kostela Nalezení sv. Kříže. A to hned ve dvojím smyslu. Nepromění se totiž jen podzemní sakrální prostor, ale i vystavené unikátní umělecké dílo – gotická madona, která byla na podzim roku 2010 objevena téměř kompletně dochovaná v Osíku u Litomyšle a podrobný výzkum ukázal, že se jedná o nejstarší dochovanou polychromovanou řezbu na našem území. V kostele Nalezení sv. Kříže můžete navštívit také expozici Andělé návrší, která nabídne výběr z barokního sakrálního umění východních Čech. Fakulta restaurování vám nabídne Faunu bájnou i skutečnou v mědirytinách Antonia Tempesty z přelomu 16. a 17. století. Špičková díla českého umění 19. a 20. století ze sbírek městské galerie najdete v Městské obrazárně na zámku v Litomyšli. Ještě než přesunete svou pozornost k současnému umění zajděte do Galerie Kroupa na vrcholná díla českého krajinářství 19. století.       
Jakýmsi úvodem do současného umění by pro návštěvníka Smetanovy výtvarné Litomšle měla být Sbírka Roberta Runtáka, která má pro svůj rozsah a komplexnost výjimečné místo nejen na české scéně, ale i ve středoevropském kontextu. Divák se na výstavě „Tohle není poesie! (Zhroucení citů)“  v prostorách bývalého zámeckého pivovaru setká (10. 6. – 10. 7. 2016) s reprezentativními díly současného českého a zahraničního umění v malbě, soše a objektu.   Velmi exkluzivní záležitost představuje také White Gallery v nedalekém Osíku, která uvádí českou premiéru výstavy Daniela Pešty “Záznamy noční hlavy”, která byla představena u příležitosti Benátského bienále 2015 společně s expozicemi autorů jako je Yoko Ono, Hermann Nitsch, nebo Francois Morellet. V Regionálním muzeu v Litomyšli bude k vidění výstava Jiří Sozanský 1969 Rok Zlomu, která představí Sozanského díla vztahující se k zlomovému roku 1969 a k  Janu Palachovi, jehož mimořádný čin sebeobětování autor umělecky zpracovává řadu let.
Zřejmě naposledy bude moci široká veřejnost navštívit prostor 2. patra nové přístavby Piaristické koleje předtím, než se sem nastěhuje knihovna fakulty restaurování a to v rámci výstavy grafických listů Vladimíra Komárka ze sbírky Svetozára a Jitky Pantůčkových. Sochař Olbram Zoubek letos slaví 90 tiny. U příležitosti tohoto jubilea připravila Městská galerie Litomyšl výstavu Sochy, jejímž kurátorem je mistr osobně. Jeho dílo můžete dále obdivovat také v prostorách Zámeckého sklepení nebo například v Klášterních zahradách. Klášterní zahrady se za dobu své 15 ti leté existence staly hned několikrát galerií pod otevřeným nebem. Letos na jaře sem přibyla také instalace Lukáše Rittsteina – Tour 2010 a Zpátky do kamene 2012 zaštítěná Galerií Miroslava Kubíka. V této galerii můžete v době festivalu navštívit výstavu Jana Kubíčka Cesta do budoucnosti. Do budoucnosti hledí také výstavy představující práce budoucích nadějných restaurátorů v Piaristické koleji a nové ateliérové budově. Současné české umění dále potkáte v Portmoneu – Museu Josefa Váchala, kde vystavují grafiky, malby a plastiky Petra Válka, nebo Zámeckém sklepení, kde najdete sochy Olbrama Zoubka a Srdce pro Václava Havla. A při procházkách městem se rozhlížejte kolem sebe, protože Smetanova výtvarná Litomyšl expanduje také na veřejná prostranství, na dvorky litomyšlských domů díky ozvěnám festivalu Chebské dvorky a je všude kolem vás v podobě kvalitní soudobé architektury.

Podrobnější informace zde: http://vytvarna.smetanovalitomysl.cz/

ZDROJ

 

Petra Jiráňová

Sdílejte
Check icon Error icon