Nová stálá expozice antické plastiky, otevřená v devíti místnostech zámku Duchcov díky spolupráci Národního památkového ústavu a Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ilustruje sochařské umění antiky, ale také řeckou mytologii a reflexi antiky od renesance po současnost. Expozice se zaměřuje ale i na kavalírské cesty české aristokracie do jižní Evropy, spojené s objevováním památek antického starověku, a fenomén antického sběratelství. Bývalý divadelní sál zámku připomene zase antické inspirace v barokním divadle.
Více než sto odlitků antických soch, které tvoří jádro nové expozice, pochází ze sbírky antických odlitků Univerzity Karlovy v Praze, tvoří však jen malou součást souboru. Celá sbírka čítá 550 děl, mapujících vývoj řeckého a římského sochařství od 7. století př. n. l. do 2. století n. l. a obsahuje i několik dodnes ceněných rekonstrukcí antických sousoší z 19. století od profesora Wilhelma Kleina (Athéna a Marsyas, Vyzvání k tanci), ale také odlitky dnes ztracených originálů (Fauvelova deska, několik římských portrétů).
Autentický výraz antických soch, charakterizovaný jejich barevnou povrchovou úpravou, ilustruje na výstavě polychromovaná plastika lukostřelce ze štítu chrámu Athény Afaie na ostrově Aigína, kde je součástí monumentální výzdoby s deseti postavami v téměř životní velikosti. Další část výstavy se věnuje antické mytologii a jejím hrdinům, v sále bývalého zámeckého divadla budou připomenuty antické inspirace projevující se v divadle a barokní opeře – doplní je rekonstrukce barokních divadelních kostýmů a divadelních rekvizit. Vystaveny jsou také originály antické keramiky s pohřební tematikou, historické cestovatelské potřeby, suvenýry z cest a dobové obrazy dokládající objevování antické kultury aristokracií. Fenomén sběratelství antických památek a děl antikou ovlivněných je prezentován na příbězích předních sběratelů.
Autorský tým: PhDr. Marian Hochel, Ph.D., PhDr. Olga Klapetková, PhDr. Eva Lukášová, doc. PhDr. Peter Pavúk, Ph.D., Mgr. Lenka Vacinová. Manažer projektu Ing. Filip Malý.
Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů týkajících se státní památkové péče. Poskytuje např. odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů při záchraně a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR, jehož soupis také vede. Aktivně zasahuje do procesu prohlašování jednotlivých předmětů, objektů a území s kulturními památkami a zajišťuje v rámci svých možností jejich dokumentaci. Pro výkon odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Jako vědecká a výzkumná organizace se Národní památkový ústav podílí na mnoha projektech, plní výzkumné úkoly, poskytuje odborné vzdělávání v oblasti památkové péče a ročně vydá na 50 publikací. Vedle toho spravuje více než sto nemovitých památek v majetku státu – hrady a zámky (od Karlštejna přes Hlubokou, Jindřichův Hradec až po Lednicko-valtický areál), klášterní areály (Plasy, Kladruby u Stříbra, Zlatá Koruna a další), památky lidové architektury (Hamousův statek ve Zbečně, skanzeny v Zubrnicích, Příkazích či na Veselém Kopci) i průmyslové památky (Důl Michal v Ostravě), z nichž většina je přístupná veřejnosti.
Kontakt:
Mgr. et Mgr. Jana Tichá, tisková mluvčí NPÚ
tel. +420 257 010 206, +420 724 511 225
ticha.jana@npu.cz