Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko. „Karlovy Vary budou letošní devátou zastávkou a Legiovlak připomene význam legionářů pro naše pohraničí. Plánujeme ještě zastávky v Chebu od 6. do 10. června a v Aši 11. června,“ uvedl Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.
Projektu Legiovlak nedávno udělil záštitu hejtman Karlovarského kraje Martin Havel.
„Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje,“ uvedl hejtman Martin Havel. Všechny vagony jsou sto let staré originály, které sice přímo nepřepravovaly legionáře, ale i tak bylo velmi obtížné opravit je do provozuschopného stavu. Návštěvníci zde uvidí zázemí ubytovacího vozu, polní poštu, zdravotní vůz či kovářský vagon s obráběcí dílnou. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je vyzbrojený dělem a kulomety či štábní vagon pro plánování operací.
Projekt cílí na zájemce o vojenskou historii, širokou veřejnost a také na školní děti, kterým je sto let stará historie poněkud vzdálená. Proto jsou připraveny skupinové prohlídky, na které se lze dopředu objednat. Kdo se přijde podívat, může třeba zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka vlaku dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8 do 18 a o víkendech od 9 do 19 hodin. Komentované prohlídky s průvodcem začínají každý den od 13 hodin a opakují se v pravidelných hodinových intervalech.
Další informace o projektu naleznete internetových stránkách Československé obce legionářské.