„Restaurátorská práce vyžaduje hluboké pochopení restaurovaného díla a myšlení umělce. Proč zvolil danou kompozici, barvy či výtvarnou techniku. Součástí práce restaurátora je proto i analýza a v ideálním případě prožití daného díla. Skrze práci sochařů Passionarie Parik a Vojtěcha Paříka na Pilátově soudu je možné pochopit Köhlerovy mozaiky na obecnější úrovni. Přes svých 90 let působí dílo velmi moderně. Restaurování Pilátova soudu trvalo celých šest let, natáčení filmu více než dva roky,“ říká prodcent filmu Milan Kýr.
Podle jeho slov se s tvorbou Jano Köhlera můžeme setkat prakticky po celé České republice. Většina jeho děl se nachází na Hané a na Slovácku, kde tento umělec žil, tvořil a inspiroval se. Například v Prostějově, kromě sgrafit na zámku a fresek v kostele Povýšení sv. Kříže, najdeme také pět mozaik. Tři na náměstí T. G. Masaryka – dům U Zlaté studny, dům U Měsíčka, dům U Tří zajíců a pak na městském hřbitově – náhrobek Karla Dostála-Lutinova a náhrobek rodiny Součkovy. Řadu dalších Köhlerových děl nalezneme v Olomouci – kaple Jan Sarkandra, arcibiskupský palác v Olomouci, kostel sv. Cyrila a Metoděje, ale i v Praze – hřbitov na Vyšehradě, hřbitov v Bubenči nebo Hotel Paříž Praha.
Celovečerní film Jano Köhler, který doplnil mozaiku krátkých filmů věnovaných zajímavým památkám internetového projektu Památky Dnes v produkci společnosti cine4net, je po dvou letech práce dokončen.
Premiéra dokumentu se uskutečnila 26. dubna v kině Metro 70 v Prostějově za účasti restaurátorů i autorů filmu.
Vznik dokumentárního filmu „Jano Köhler“ finančně podpořil také Olomoucký kraj.
Více informací o filmu:
http://www.cine4net.eu/cz/jano-kohler.html
https://www.facebook.com/Jano-Köhler-677361268983339