Navigace

Nová archeologická expozice ve znojemském muzeu

22. 4. 2016
luk

ZNOLMO: Expozice archeologie „Pravěcí zemědělci“ je instalována od únotra2016 v minoritském klášteře ve Znojmě. Po třech letech, kdy v Jihomoravském muzeu ve Znojmě nebyla přístupná expozice s archeologickou tematikou, se zde otevírá nová instalace.Realizace archeologické expozice probíhala v letech2014 a 2015 a financována byla z účelově určených finančních prostředků poskytnutých Jihomoravským krajem.



 

Nosným tématem expozice je regionální vývoj zemědělství. Díky příznivým přírodním podmínkám je právě zemědělství základním prvkem většiny pravěkých kultur, které se na Znojemsku bohatě rozvinuly. Se zemědělstvím bezprostředně souvisí i další lidské aktivity, především rozvoj technologií a řemesel, který můžeme také v místním kontextu sledovat. Právě proto je možné prostřednictvím tématu zemědělství pestře a bohatě představit pravěk Znojemska i nejpozoruhodnější archeologické nálezy uchovávané ve sbírce muzea. Autorsky se na obsahu expozice podíleli archeologové Jihomoravského muzea Mgr. Alena Nejedlá a Mgr. David Rožnovský, architektonické řešení navrhl Mgr. Jaroslav Máčal.

Po vstupu do nové expozice se před Vámi otevře tmavý prostor úzké místnosti na jehož konci je tajemně ozářená replika bohatého hrobu ze starší doby železné. Po cestě k tomuto poutavému prvku projdete kolem nízké, 20 m dlouhé vitríny, ve které najdete mimo období paleolitu, doby laténské a římské celý přehled pravěku a rané doby dějinné Znojemska. Nad touto vitrínou je umístěná nástěnná tapeta z dílny akademického malíře L. Anlaufa, na které se seznámíte s rekonstrukcí krajiny, jenž kopíruje daný časový úsek reprezentovaný ve vitríně, tedy opět bez doby laténské a římské. Pro lepší orientaci v čase je tapeta doplněna o přehlednou časovou osu. Z této místnosti následně projdete do největšího prostoru v jehož čele stojí dvě uzavřené vitríny se skvosty znojemského pravěku. Dominantou je 22m dlouhá otevřená vitrína, ve které jsou prezentovány nálezy od prvních zemědělců, tzv. kultury s lineární keramikou, až po dobu římskou. Ve vitríně jsou vystavené četné originály doplněné zdařilými kopiemi, rekonstrukcí pece, žárového hrobu nebo hromadného nálezu bronzových předmětů. Každého pak určitě zaujme figurína lučištníka kultury se zvoncovitými poháry z pozdní doby kamenné. Průchodem ideální rekonstrukcí zahloubené obytné stavby, se přesunete do závěrečné části expozice, do krutého období stěhování národů a přes kolonizaci slovanským etnikem se ocitnete v prostředí Velké Moravy. I tato část je tvořena dlouhou otevřenou vitrínou ve které Vám, mimo originálů, prezentujeme různá odvětví lidské činnosti, jako je rybolov, tavba železa či výroba velkomoravského šperku. Navíc je tento prostor doplněný o figurínu bojovníka ze 7. století, která tak jako ostatní vznikla v ateliéru sochaře J. Lipavského.
Expozice je zakončena multimediálním koutkem s pohodnými sedacími vaky, které jistě využijete při sledování poutavého filmu „Rok pravěkého zemědělce“ z dílny K. Špalka, jenž pro naši expozici připravil i 4 krátké filmy zaměřené na tavbu bronzu, výrobu keramiky nebo nás seznámí s historií jedné pravěké venuše. Tyto filmy a jiné zajímavosti týkající se archeologie Znojemska můžete zhlédnout na www.archeologieznojmo.cz.

Expozice je koncipována tak, aby oslovila i dětské návštěvníky. Pro ně je připraveno množství interaktivních panelů a her, pro školy jsou připraveny edukačními programy.
Součástí expozice je možnost připojení k WiFi a pomocí QR kódů se na mobilním zařízení  se připojíte na nový webový portál www.archeologieznojmo.cz, kde k vybraným předmětům naleznou návštěvníci podrobné informace. K dispozici je výběr archeologických předmětů, který se bude průběžně aktualizovat a jejich podrobný popis. Návštěvník má možnost si zobrazit mapu se zakreslenými nalezišti na Znojemsku, záložku s odkazem na osobnosti regionu, vícejazyčná tematická videa aj.

ZDROJ

Sdílejte
Check icon Error icon