Navigace

Patronka zlatokorunského kláštera se po 78 letech vrací domů

13. 4. 2016
Mgr. Jitka Skořepová
ZLATÁ KORUNA: Klášter Zlatá Korunazažijevneděli 17. dubna 2016historicky významný okamžik. Na den přesněse po 78 letech vrátídomůgotický deskový obrazznámý jakoZlatokorunská madona, který se před šesti sty lety stal patronkou a ochranitelkou zlatokorunského cisterciáckého kláštera. Obraz namalovaný mezi lety 1410 – 1420 na zakázku pravděpodobně přímo pro klášter bude během slavnosti umístěn vnově obnovené a zrestaurované opatské kapli.




Ve speciálním režimu zůstane přístupný návštěvníkům i věřícím. Součástí přivítání bude bohoslužba, průvod i harfový koncert. Nedělní program začíná v 9 hodin.

 

Obraz Zlatokorunské madony byl počátkem 15. století namalován zřejmě v některé z pražských dílen, ale není vyloučeno ani to, že vznikl na jihu Čech. „Je pravděpodobné, že deska byla pořízena přímo pro cisterciácký klášter, kde plnila funkci takzvané matky a ochránkyně konventu (latinsky Mater domus),“ přibližuje původ obrazu Roman Lavička, odborník na restaurování a památkář, a dodává, že „Pannu Marii chovali cisterciáci ve velké úctě jakožto svou hlavní patronku.“ Po zrušení kláštera se Zlatokorunská madona stala patronkou nově zřízeného farního kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde byla součástí hlavního oltáře až do roku 1938.

Z obav před nebezpečím rozpínající se hitlerovské třetí říše byl obraz 17. dubna 1938 převezen do Prahy. V průběhu let totalitního režimu byl vystaven jako součást expozic starého umění Národní galerie, kde se mu dostalo odpovídajících podmínek pro uchování i náležité odborné péče. „V devadesátých letech byl obraz navrácen církvi, ale jeho návrat do Zlaté Koruny se odkládal. V té době byl zapůjčen do kláštera ve Vyšším Brodě. Po dlouhých jednáních a za zásadního přispění zesnulého biskupa Mons. Jiřího Paďoura se podařilo dospět k dohodě, na jejímž základě se obraz do Zlaté Koruny – konkrétně do obnovené a restaurované opatské kaple – v neděli 17. dubna vrátí,“ popisuje novodobou historii obrazu kastelánka Lenka Tondlová. Na slavnostní bohoslužbu a průvod naváže koncert harfenistky Kataríny Ševčíkové.

Obraz bude pro veřejnost přístupný denně v rámci komentované prohlídky v předem stanovené časy, zpravidla čtvrt hodiny před zahájením prohlídky na hlavní prohlídkové trase. Každou neděli od dubna do října bude v době od 8 do 9 hodin kaple volně přístupná věřícím k rozjímání a modlitbě před zahájením pravidelné bohoslužby ve farním kostele.

 

Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě. 

 

Mgr. Jitka Skořepová
vztahy k veřejnosti, PR
nám. Přemysla Otakara II. 34
370 21 České Budějovice
Sdílejte
Check icon Error icon