Navigace

Na Praze 14 vznikla neformální platforma, která sdružuje místní organizace, instituce, podnikatele i běžné obyvatele

30. 3. 2016
Pro Kulturu

PRAHA: Druhé setkání sítě lokálního partnerství pořádaného v rámci projektu(Po)známe se? Participativní komunitní rozvojse uskutečnilo 2. 3. 2016 v prostorech volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě. Setkání se zaměřilona různá témata, nicméně hlavním účelem byla široká diskuse nad každodenními zkušenostmi a problémy, které život a práce na Praze 14 znamenají. Cílem setkání je tedy utužování místního komunitního prostředí.

Závěrečná akce projektu zaměřeného na rozvoj občanské společnosti na Praze 14, kterou podpořila Nadace rozvoje občanské společnosti, se zaměřila na aktuální témata, jako jsou dobrovolnictví v neziskovém sektoru, náplň volného času na Praze 14, kulturní a místní rozvoj či místní plánovací projekt revitalizace sídlištního vnitrobloku „Vybíralka 25“. U jednotlivých tematických stolů se po komentovaných prohlídkách nově zrekonstruovaného prostoru volnočasového centra sešli zástupci místních organizací, institucí, drobných podniků i aktivní obyvatelé, aby se v prvé řadě seznámili a popovídali si o svých aktivitách a možnostech spolupráce napříč jednotlivými odvětvími. Dlouhodobě se ukazuje, že jednotlivé subjekty na Praze 14 se mezi sebou znají, nicméně pouze zřídkakdy mají čas sejít se v klidném a přátelském prostředí.

Výsledkem setkání je, mimo mnoha návrhů řešení aktuálních témat (situace seniorů, absence lokálních komunitních center), právě vznik komunikační platformy, která je kromě osobního setkávání na pravidelné bázi podpořena i diskusními skupinami na sociální síti Facebook, e-mailovou skupinou či internetovou aplikací Lepší Místo. Komunitní prostředí na Praze 14 tak začíná být zejména v posledním roce, kdy se Zahrada, o.p.s. soustřeďuje prostřednictvím svých komunitních koordinátorů na rozvoj občanské vzájemnosti, jedním ze středobodů pozornosti místního rozvoje na Praze 14. Komunitní koordinátoři jsou terénní antropologové, kteří se mezi místními obyvateli v posledním roce pohybovali a prováděli na Praze 14 pozorování a výzkum komunitního života. Právě jejich znalost prostředí dopomohla produktivnímu vývoji diskuse napříč lokalitami.

 

Druhé setkání Sítě lokálního partnerství tak ukázalo, že je Praha 14 prostředím, které chce komunikovat a nadále se rozvíjet. Lidem na jejich bydlišti skutečně záleží a jsou tomu často ochotni obětovat i svůj volný čas. Velmi nadějně situace vypadá i ze strany místní samosprávy a místní příspěvkové organizace Praha 14 kulturní, které se snaží, právě ve spolupráci s komunitními koordinátory svoje občany co nejvíce podporovat. To je velmi důležité, protože právě rozvíjení vzájemných vztahů je i jedním z hlavních bodů Strategického plánu Prahy 14.

 

Tým komunitních koordinátorů projektu (Po)Známe se? Participativní komunitní rozvoj

Zahrada, o.p.s.

 

Sdílejte
Check icon Error icon