Navigace

Obec Přehvozdí získala znak a vlajku

9. 3. 2016
Eliška Paulová

PŘEHVOZDÍ: Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček udělil obci Přehvozdí nové symboly. znak a vlajku. Jejich návrhy byly poprvé představeny při loňských oslavách 600. výročí obce. Návrh nových symbolů připravil heraldik Jan Tejkal. Poté byly předloženy Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Parlamentu, který jejich udělení doporučil.

„Archivní průzkum potvrdil existenci pečeti obce Přehvozdí. Doklady představují otisky pečeti v archivních fondech Národního archivu v Praze – konkrétně se jedná o otisky pečeti barvou na kartonový podklad v Indikačních skizzách Stabilního katastru z roku 1841,“ připomíná starosta Přehvozdí Václav Bažant.

První písemná zmínka
Jméno daly Přehvozdí lesy, které se rozprostíraly a dodnes rozprostírají všude kolem. Před těmito hvozdy obec vznikla a původně se jmenovala Přehvozd. „Nejstarší písemná zpráva o naší obci pochází z doby, kdy ves patřila k nedaleké tvrzi Hošť a vlastnil ji zeman Bohumil Hájek. Manskou tvrz i se vsí v roce 1415, tedy právě před 600 lety, Bohumil Hájek prodal Strachotovi Trčkovi z Kralovic. Rodina Trčků ji pak měla v držení ještě po celou dobu husitských válek,“ upřesňuje přehvozdská zastupitelka Petra Škopková-Doležalová.
Je ovšem zřejmé, že osada tu byla již dlouho před tímto datem. Původní historické jádro vesnice se dochovalo dodnes. Tvoří jej historicky cenný areál statku čp. 13 s roubeným špejcharem a výměnkem. Obec, která dnes patří do okresu Kolín, byla dlouho součástí černokosteleckého panství. To vlastnil nejprve rod Smiřických, po bělohorské bitvě přešlo do majetku Liechtensteinů.

Přehvozdí, jehož katastrální území má rozlohu 2,83 km2, je dnes hlášeno k trvalému pobytu 272 obyvatel. Běžné záležitosti týkající se každodenního života pro ně zajišťuje jako obec s rozšířenou působností pět kilometrů vzdálený Český Brod.

Kontakt pro bližší informace:

Ing. Václav Bažant, Ph.D., obec@prehvozdi.cz, tel.: 724 503 023

Sdílejte
Check icon Error icon