Navigace

Českolipské muzeum nabízí knihu, krasohledy i obrazy

3. 3. 2016
Milan Turek

ČESKÁ LÍPA: Po rozsáhlé rekonstrukci se ve středu 2. 3. 2016 opět otevřely veřejnosti muzejní a výstavní prostory. Návštěvníkům se s otevřením nabízejí dvě výstavy a současně vzácná kniha jako první exponát měsíce v tomto roce. Je jím unikátní knížka Hledači zlata v Jizerských horách stará sto let, která je v Libereckém kraji neznámá, a není ani v ostatních knihovnách České republiky. 

Dílo, které napsal vrchní učitel W. Winkler v roce 1915, je pozoruhodné z více směrů. Zabývá se pohádkově laděným tématem dávných prospektorů , alchymistů a hledačů zlata, po nichž dodnes ve skalních oblastech nacházíme značky vyryté do skal.
Vlastivědné muzeum a galerie začalo s představováním zapomenutých německých umělců svého města již v roce 2010. Jako první přišel na řadu nadaný autodidakt Wilhelm Reichelt, následoval akademicky vzdělaný profesor kreslení na českolipské reálce a gymnáziu Eduard Steffen.
Letos přichází na řadu širší veřejnosti téměř neznámý Johann Siegert (1870 – 1939). Známé jsou pouze jeho práce pro Severočeský výletní klub, mezi nimi např. v roce 1898 diplom ke jmenování Wenzela Heimricha čestným členem Excursions-Clubu nebo v roce 1907 návrh na pohlednici k příležitosti odhalení pomníku Amanda Paudlera v městském parku. Excursions-Klubu také věnoval v roce 1897 soubor 35 svých fotografií s náměty z Českolipska. Litografie podle jeho kreseb mostu přes severní rameno Ploučnice před Dlouhou branou tvořily v roce 1898 také výtvarný doprovod publikace Wenzela Heimricha o tomto mostu. Podle sdělení pamětníků však své obrazy téměř neprodával, a proto se mezi obyvateli města jeho jméno nestalo známým.
Teprve důsledným výzkumem pracovníků českolipského muzea se podařilo shromáždit informace o jeho díle. Tvoří je několik souborů. Početný soubor jeho kreseb z doby drážďanských studií vlastní českolipské muzeum, velkou sbírku jeho obrazů a kreseb vlastní rodiny jeho příbuzných. Díky jejich pochopení se podařilo v srpnu 2015 objevit další obsáhlý konvolut jeho děl, které obohacují pohled na umělce zejména jako portrétisty.

Výstavu pod názvem „Neznámý umělec Johann Siegert (1870 – 1939)“ můžete navštívit v muzejní galerii Chodba do konce srpna tohoto roku.

 

Druhá výstava nese název „O zrcadlech a jiné eseje“ a představí nám v Galerii Jídelna dílo Markéty Váradiové, která je rodačkou z Jablonce nad Nisou. Práci Markéty Váradiové charakterizuje vědecký přístup a minimalistické technicistní provedení, které je pevně spojeno s jistým druhem duchovního přesahu. Divák si může při hledání podstaty obrazů vytvářet svůj náhled do podvědomí autorky. Použití zrcadel a matematicky vytvářené obrazy s nekonečnou četností škály tvarů připomíná návraty až k dětské prostotě, obdivující změnu barev i kombinací. Jako studentka jablonecké školy se seznámila se sklářskou tvorbou, kdy právě sklářské výrobky dovedou vytvářet nové neznámé tvary krasohledu.
Vytváření vizuality prostřednictvím fyzikálních jevů, jejich zaznamenávání, protknutí s vlastní imaginací diváků je pro ni nosným komunikačním nástrojem. Vytváří přírodní monumentální instalace do krajiny, objekty a instalace, reliéfy, fotografii a malbu. Uvažování o proměnách tvaru, materiálu, architektuře a prostoru spojuje minimalistická rovina uměleckého výtvarného projevu. Pro Galerii Jídelna autorka připravila několik cyklů zrcadlových objektů a obrazů.

Tato výstava potrvá do 24. dubna 2016.
 

Sdílejte
Check icon Error icon