Navigace

Jak se žilo a žije Romům?

10. 2. 2016
Alena Jandlová

POLIČKA:Zážitek i poučení – to vám nabízí výstava Příběhy Romů, kterou můžete navštívit vpoličském muzeu. Dozvíte se o kořenech Romů, jejich putování ze středověkéIndie a příchodu do Evropy v11. století. Do historie vás vtáhne i zákoutí skromného obydlí či kočovný vůz, který je dominantou celé výstavy. Hluboký příběh nesou takévystavené fotografie zvyloučených lokalit u nás a na Slovensku.

od 6. 2. 2016 do 10. 4. 2016

Výstava Příběhy Romů vzešla ze spolupráce s Pontopolis z.s. a Muzeem romské kultury, s. p. o. v Brně, jejichž společným posláním je přinášet osvětu, porozumění a pochopení odlišných kultur a pomoci tak ke vzájemné toleranci,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Pavla Juklová. 

Výstava je rozdělena do tří tematicky provázaných celků. Putovní verze stálé expozice Příběh Romů ve svém úvodu přibližuje pravlast Romů – Indii a dále nastiňuje historický příchod Romů do Evropy. Obeznamuje návštěvníka s historickým procesem usazování Romů na našem území a pojednává o jejich osudech za druhé světové války. Zaměřuje se rovněž na poválečné dějiny Romů v Československu do roku 1989. Na pozadí těchto historických událostí jsou představeny doklady hmotné i nehmotné kultury, tradic a způsobu života Romů v minulosti a to prostřednictvím trojrozměrných exponátů ze sbírek Muzea romské kultury, s. p. o. „Pozornost je věnována tradičním řemeslům a profesím, ve kterých se Romové uplatňovali, a která byla předávána z generace na generaci. Jedná se především o tzv. kovozpracující řemesla, jako jsou kovářství, kotlářství, zvonařství, výrobky ze dřeva, proutí, slámy či hlíny. Také způsob odívání a zdobení byl specifickým projevem jejich způsobu života a kultury, a proto má na výstavě nezastupitelné místo. Pro nomádský způsob života byl typický kočovný vůz, který sloužil k přepravě, bydlení i uložení všeho potřebného, je proto také dominantou celé instalace,“ dodává.
Druhá část výstavy je věnovaná třem autorům, kteří ve svých fotografiích zachycují příběhy a osudy Romů v Čechách a na Slovensku. „Fotografie jsou hluboké a mají příběh. Člověku z toho až mrazí. Měli bychom být rádi za to, co máme. Je na nich vidět že jsou pořízené na místech, o kterých téměř nikdo nechce vědět a která jsou symbolem sociálního vyloučení, bídy a života bez perspektivy…“ říká návštěvník výstavy Luboš (36).

Poslední část výstavy přináší výběr portrétních fotografií vzniklých v rámci projektu Roma Rising Romské obrození. Jedná se o umělecké portréty Romů, kteří svým vzděláním, prací, profesionalitou, posláním a životním stylem odporují silně zakořeněným stereotypům a otevírají tím cestu k porozumění a k úspěšnému začlenění romské menšiny do společnosti. Autorem těchto portrétů je americký fotograf Chad Evans Wyatt.

Další podrobnosti v přiložené TZ.

Alena Jandlová 
Městské muzeum a galerie Polička 
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce 
Tylova 114 572 01 Polička 
tel.: +420 461 723 864 
www.cbmpolicka.cz

 

Sdílejte
Check icon Error icon