Cílem programu je podpořit vazby lidí k místu, kde žijí. Ale také pomáhat posilování vazeb osobních, a to právě prostřednictvím společné účasti na opravách a oživení drobných památek.
Vyhlašovateli nejde pouze o samotnou fyzickou opravu památky, chce podpořit obyvatele v objevování historie místa, kde žijí, v navazování nových vztahů mezi sebou a upevňování těch stávajících. Míra zapojení veřejnosti je při výběru projektů klíčová. Proto také program nese podtitul „Darujme památkám nový příběh!“.
Drobnou památkou rozumíme krajinotvorný prvek sakrálního či světského významu (např. kapličky, boží muka, pomníčky, volně stojící sochy, smírčí kříže, mohyly atd.).
V letošním ročníku Fondu kulturního dědictví budr část prostředků věnována také na obnovu drobných židovských památek (např. náhrobků).
A na jakou podporu se mohou autoři vybraných projektů těšit?
Především jde o částku až 40 000 Kč na opravu drobné místní památky, bonusem je pak možnost získat částky až 2000 Kč na odborné konzultace. Součástí podpory je také úvodní seminář věnovaný tématům souvisejícím s památkovou péčí a zapojováním místní veřejnosti.
Žádost o podporu mohou podávat spolky, obecně prospěšné společnosti, ústavy, nadace, nadační fondy, farnosti, charity, diakonie či obce.
Uzávěrka příjmu žádostí je 7. března 2016, výsledky hodnoticí komise zveřejníme v polovině dubna. Úspěšní žadatelé poté budou mít rok na to, aby svůj projekt převedli v život. Celkem rozdělíme 710 tisíc korun.