„Pevnostní a military turistika má v Pardubickém kraji díky rozsáhlým pozůstatkům prvorepublikového pevnostního systému velký potenciál. Proto se snažíme v maximální možné míře aktivity provozovatelů podporovat a přilákat tak na Králicko další návštěvníky,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V uplynulém roce jsme například poprvé zahájili pravidelné jízdy historických vlaků z Letohradu do Hanušovic, v čemž budeme s drobnými změnami pokračovat i letos. Dlouhodobě také podporujeme vojensko-historickou akci Cihelna, která se každoročně těší zájmu tisíců diváků,“ sdělil hejtman Netolický.
Boudu čeká elektrifikace
Nedílnou součástí pevnostní oblasti je také tvrz Bouda, kterou v letošním roce čeká významná změna v podobě elektrifikace objektu. V současnosti elektřinu dodávají dva dieselové generátory, jejichž provoz je drahý. „Tvrz je nejvýznamnější vojensko-technickou památkou našeho kraje. Není však napojena na elektrickou rozvodnou síť, což je pro zajištění vlastního provozu omezující,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že dokončení prací je očekáváno do konce května letošního roku.
Vojenské muzeum Králíky vystaví MiG-21
Již v říjnu dorazil do Králík stíhací letoun MiG-21MF vyrobený v letech 1971/72 v Sovětském svazu. Stroj sloužil u leteckých útvarů v Pardubicích, Líních, Žatci a Čáslavi. „V současné době je stroj rekonstruován a bude vystaven jako jedna z dominant expozice v hale muzea,“ uvedl ředitel muzea Marek Bartoš