Analýza současného stavu by měla odpovědět na několik základních otázek. Například, jaké jsou v současnosti skutečné potřeby knihoven zapojených do Projektu či jaké jsou možnosti připojení v jednotlivých oblastech a v jakých cenových relacích.
//“V současné době jsou sice slyšet protesty proti zrušení Projektu internetizace knihoven, ale nic takového se neděje. Buď jde o zmýlení sdělovacími prostředky, nebo špatné pochopení toho, co vláda chce reálně udělat,“// říká ředitel odboru vnějších vztahů MK Stanislav Brunclík.
Cílem analýzy je nalézt ekonomicky nejvhodnější model fungování této služby, který doposud stál desítky milionů korun ročně. Samozřejmě při zaručení principu rovného přístupu k informacím všem uživatelům knihoven zejména v malých obcích, který napomáhá zvyšování informační gramotnosti a v neposlední řadě umožňuje i online přístup k evropskému kulturnímu dědictví.
Dotazník pro knihovny (a jejich provozovatele – zřizovatele), které mají v současné době zajištěno internetové připojení prostřednictvím Projektu internetizace knihoven (PIK) naleznete „zde“:https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dC1YZFRSSTFPd0t6OXBUNjFoWmNCM1E6MQ.