Restaurovali ho manželé Skálovi (pan Skála pracuje jako orlojník Staroměstského orloje) a ukázalo se, že se jedná o unikátní, nádherný stroj, mnohem starší, než se původně myslelo.
Tak tohle je výňatek z poměrně stručného oznámení, které jsem našla na webu města. Jenže pak mě napadlo, že zpráva skrývá mnoho zajímavého nevyřčeného. Obrátila jsem se tedy na Ludmilu Zbytovskou ze soběslavského Knihkupectví U sv. Víta a požádala ji o více podrobností k hodinovému stroji, který vznikl pravděpodobně v 15 století.
A tady jsou:
Stroj patří městu Soběslav, stejně jako věž kostela Petra a Pavla, kde byl uložen. Restaurování probíhalo od podzimu minulého roku do června roku letošního v ateliéru manželů Skálových a stálo cca 70 000 Kč. Dosud se restaurují některá vedlejší zařízení.
Autor sice znám není, ale první zmínka o něm je v purkmistrových účtech z roku 1484, jedná se o částky na jeho údržbu a provoz. Předpokládá se, že nejméně rám je z této doby. Unikátnost spočívá v tom, že je to kompletně zachovaný hodinový stroj, unikátně stavěný na výšku. Nádherná kovářská práce.
Hlavní stroj (pro chod a bití celých hodin) váží asi 160 kg. Všechny součástky jsou původní, pouze byly vyčištěny a konzervovány, a stroj je v tomto stavu schopen chodu.
Po opravě bude vystaven; občanské sdružení Virtuální muzeum hodin, o.s., připravuje jeho instalaci v prostorách věžní klenotnice, společně s dalšími exponáty, jako malé věžní muzejíčko.
Tak ještě dodejme, že v roce 1959 byl nasazen nový kompletní hodinový stroj Elektročas (Hainz) se čtvrťovým bitím. Staré hodiny byly demontovány a pečlivě uloženy v prostoru věžní klenotnice. I díky péči členů místního Aeroklubu, kteří věž spravovali, tam vydržely až do roku 2009, kdy je k restaurování převzal Ateliér restaurování věžních hodin restaurátora, soudního znalce a nyní pražského orlojníka akademického sochaře Petra Skály a jeho ženy ak. soch. Melánie Skálové.
Od roku 2010 může toto mistrovské kovářské dílo obdivovat každý.
A ještě více informací najdete „zde“:http://www.orloj.eu/cs/vystava_u_vita.htm.