Naším hlavním cílem přitom bylo (a stále je) pomoci vlastníku stavby, kterým je katolická církev, konkrétně farnost ve Výsluní, při záchraně jak samotné stavby, tak i unikátních gotických maleb v presbytáři kostela. V budoucnu bychom pak pro tuto úžasnou stavbu rádi zajistili odpovídající využití i její zpřístupnění veřejnosti.
Členka nově vzniklého sdružení na záchranu kostela Sv. Petra a Pavla ve Volyni v kadaňské části Krušných hor Michaela Balášová se podílela se na vzniku výstavy Krušné hory – krajina česká a německá. Ta byla k vidění ve Františkánském klášteře v Kadani. Později budou výstavní panely instalovány přímo v kostele ve Volyni.
Z výstavy o Krušnohoří se postupně stal malý putovní projekt, který si razí cestu po školách v Kadani a Klášterci nad Ohří. Díky vstřícnému přístupu ředitelů a řady učitelů tak mohla být výstavu představena na ZŠ Pionýrů v Kadani, kadaňském gymnáziu a 1. ZŠ v Klášterci nad Ohří.
Jako malý oříšek se možná ukázala otázka, podle které měli žáci porovnat současnou krušnohorskou krajinu s tou historickou, s níž se mohli seznámit na dobových fotografiích. Odpovědi jsou většinou lakonické, ale přesto (nebo právě proto?) docela výstižné. Vybrali jsme ty nejzajímavější na ukázku:
menší počet obyvatel, zchátralé domy / jsou tam stromy, které dnes chybí / nové moderní budovy, kvalitnější služby (lyžařská střediska), některé vesnice zanikly (těžební naleziště, vodní nádrže, vylidnění), ale naopak se některé rozšířily – přistěhování a stavba nových vil a domů / dnešní továrny, menší počet domů = kyselé deště vyhubily lesy, špatné filtry u komínů továren / větší čistota / míň lesů, tehdy víc / lyžařská střediska, modernější budovy / baráky, lesy, okolí / obce se zvětšily / chata na Mědníku už není / bylo více sněhu /
dnešní doba: víc osídlená krajina, paneláky, málo zarostlá stromy, zatopení Přísečnice a okolních vsí / krajiny byly velké a odlehlé / hezčí krajina, málo domu / ano liší, teď žije v horách více lidí, jsou tu elektrárny / bylo více luk a je mnoho zrušených měst / V dnešní době musely být některé vesnice zrušeny. V dřívější době byla lepší krajina a více lidí bydlelo v těchto vesnicích a měli tam i práci.
————————————————————————————————————
Na podporu kostela ve Volyni byly vydány benefiční pohlednice s fotografiemi od kadaňského fotografa Kryštofa Kiszy. Na výběr jsou dva motivy, oba zachycující kostel v podzimní atmosféře – podle autora proto, že období konce roku dobře koresponduje se stavem samotné stavby… Na kostelní stavbě se viditelně podepsaly desítky let nezájmu a vandalismu, dovršené v posledních letech cíleným rabováním i těch posledních prvků, které ještě bylo možné odnést.
Pokud byste rádi přispěli na obnovu této stavby, můžete tak nyní učinit i koupí našich pohlednic – jsou na prodej v Oblastním muzeu v Chomutově nebo v Městském muzeu v Kadani za jednotnou cenu 15,- Kč.
Sdružení pro obnovu kostela Sv. Petra a Pavla se také stalo již čtvrtým spolkem,který má své podstránky na našich krušnohorských stránkách www.znkr.cz