Navigace

Muzeum fotografie v zahraničí

14. 1. 2010
Pro Kulturu
JINDŘICHŮV HRADEC: V roce 2009 překročilo Národní muzeum fotografie v rámci výstavnické činnosti třikrát české hranice, za nimiž se představilo dvěma vlastními výstavními projekty – Ostře sledovaným Hrabalem a Via Lucis 1989 – 2009.

Zájem maďarského velvyslanectví v České republice vzbudila v létě 2007 při premiéře v Národním muzeu fotografie výstava věnovaná osobnosti Bohumila Hrabala, připravená u příležitosti 10. výročí umělcova úmrtí. Její uvedení navázalo na dokončení rehabilitace přízemí jezuitské koleje, sídla muzea, a rajského dvora v červnu téhož roku. O necelé dva roky později mohla rozsáhlou expozici přibližující život, dílo a osvícenecké myšlenky světového spisovatele zhlédnout od 24. března do 26. dubna 2009 i maďarská veřejnost v Národní Széchényiho knihovně v Budapešti. Zájem o Hrabala projevila též další evropská města.

Úspěch v cizině zaznamenal rovněž výstavní projekt Via Lucis 1989–2009 / česká společnost ve fotografii. Od 5. do 31. března 2009 ho Národní muzeum fotografie prezentovalo v Bruselu v prostorách Stálého zastoupení ČR při EU jako jednu z kulturních akcí předsednictví ČR Evropské unii. V době od 3. do 29. listopadu 2009 projekt obohatil v Bratislavě v Domě umění program 19. ročníku Měsíce fotografie. Návštěvníky seznámil s díly známých českých fotografických osobností, jako Jindřicha Štreita, Bohdana Holomíčka, Karla Cudlína, Jaroslava Kučery, Jiřího Davida, Aleny Dvořákové, Viktora Fischera, i se snímky zatím neznámých autorů, včetně zahraničních.
Expozice mapující prostřednictvím více než 200 snímků život české společnosti uplynulých 20 let bude na jaře 2010, rozšířená o nové záběry, k vidění v místě svého vzniku v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci.

Národní muzeum fotografie, o. p. s.
Kostelní 20/I.
Jindřichův Hradec
www.nmf.cz
tel.: 384 362 459, e-mail: nmf@nmf.cz

Sdílejte
Check icon Error icon