Česká republika patří k zemím, v nichž má sběratelství a následně tvorba sbírek muzejní povahy dlouhou tradici. Shromážděné sbírky jsou bohaté a obdivuhodně dochované.
K jejich tvorbě přispěly mimo jiné velmi dobré majetkové poměry šlechty v 19. století, kdy do českých zemí byly přiváženy také předměty kulturní hodnoty z jiných zemí, včetně mimoevropských. Výsledkem je více než 65 mil. věcí movitých, lidských výtvorů a přírodnin. Tito svědkové dávných i nedávných jevů a událostí jsou uchovávány ve sbírkách jako významný zdroj historické paměti. Spolu s archiváliemi, kulturními památkami a dalšími předměty kulturní hodnoty tvoří sbírky movité kulturní dědictví společenství, které Českou republiku po staletí obývalo a obývá.
V roce 2000 přijal Parlament České republiky zákon č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů. Tento právní předpis, který nahradil někdejší zákon o muzeích a galeriích, stanoví práva a povinnosti vlastníků sbírek a zavedl centrální evidenci sbírek (CES) vedenou na Ministerstvu kultury ČR. Je to veřejně přístupná databáze sbírek, která vypovídá o bohatosti významné části movitého kulturního dědictví v České republice.
Do centrální evidence sbírek (dále jen „CES“) zapsalo ministerstvo kultury všechny sbírky ve vlastnictví státu, krajů a obcí, jejichž správci – muzea a galerie – měli ze zákona povinnost o zápis sbírek požádat. Do CES byly zapsány i sbírky jiných právnických a fyzických osob, pokud se jejich vlastníci rozhodli o zápis požádat.
Záznamy o sbírkách jsou ve spolupráci se správci sbírek průběžně aktualizovány a doplňovány o písemné záznamy, a v poslední době je evidence doplněna také obrazovými informacemi o sbírkách, o jednotlivých sbírkových předmětech, o muzeích a galeriích, případně jsou přidány odkazy na další stránky.
V evidenci sbírek obsahuje 338 záznamů a v databázi podsbírek je 2440 záznamů. Důležité je zdůraznit, že CES je přístupná každému zájemci, ale přitom se zdá, že veřejností je zatím využívána jen zřídka. Přitom vyhledávání na stránkách je velmi jednoduché a přehledné, a pokud jsou již přiložené fotografie, tak i velmi atraktivní.
Co se z centrální evidence sbírek dozvíte
V seznamu sbírek zapsaných v CES najdete:
• název sbírky
• údaje o vlastníkovi sbírky
• údaje o správci sbírky, kterým je většinou muzeum nebo galerie (muzeum výtvarného umění)
• oborové, samostatně evidované, části („podsbírky“), které sbírku tvoří
• charakteristiku každé „podsbírky“, která obsahuje:
o označení území, z něhož „podsbírka“ převážně pochází
o jaké časové období „podsbírka“ převážně dokumentuje a stručnou historii „podsbírky“
o jaké druhy předmětů a materiálů jsou v „podsbírce“ zejména zastoupeny
o označení, zda součástí „podsbírky“ jsou kulturní památky nebo archiválie
Pokud by vás zajímalo, kde se ty sbírky vzaly a jakými cestami se muzejnictví ubíralo až do dnešních dnů, dozvíte se také na webu CES: http://ces.mkcr.cz/cz/sbirky.php.