PLASY: Národní technické muzeum (NTM) je prvním subjektem, který zahájil realizaci projektu z Integrovaného operačního programu (IOP), oblast „Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví“. Program Ministerstva kultury ČR s mottem „Vracíme památky do života“ je zaměřen na obnovu a následné využití prvořadých památkových objektů.
Centrum stavitelského dědictví v Plasích je prvním projektem, kterému byla dotace z programu IOP schválena, a jeho realizace zahájila 1. října. Další žádosti o poskytnutí finanční podpory jsou podle ministra kultury Václava Riedlbaucha nyní hodnoceny.
Projekt „Centrum stavitelského dědictví v Plasích“ počítá s obnovou mimořádně hodnotných objektů v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy, v nichž vznikne nová instituce zaměřená na dokumentaci, studium a prezentaci historického stavitelství.
„Výše požadované dotace na záchranu a využití objektů v areálu Plasy se blíží 400 mil. Kč, většina těchto prostředků bude hrazena ze Strukturálních fondů EU. Realizace projektu by měla být ukončena v roce 2014, již o rok dříve by ale měly být jednotlivé části areálu postupně zpřístupněny veřejnosti,“ říká ministr kultury.
Projekt má celou řadu partnerů. Kromě Národního památkového ústavu a Města Plasy na jeho realizaci spolupracuje několik univerzit, muzeí a profesních sdružení. Připravovaný studijní depozitář s vývojovými řadami stavebních prvků, „stavebně řemeslná huť“ praktikující tradiční (leckdy již pozapomenutá) stavební řemesla, zážitková expozice historického stavitelství i konferenční zázemí mají zajistit, aby Centrum bylo živým místem setkávání nejširšího spektra zájemců o stavební historii.
Kromě památkářů a vlastníků historických staveb má záměr oslovit rovněž profesní organizace, stavební firmy, studenty, badatele a vůbec každého, kdo má chuť se o kráse a „fortelu“ stavění v minulosti něco dozvědět. Působnost Centra bude celostátní, zacílená na potřeby tuzemské i zahraniční badatelské obce, zároveň však centrum bude historické stavitelství systematicky prezentovat i široké veřejnosti.
„Realizace projektu přinese především záchranu značně zdevastovanému románskobaroknímu hospodářskému dvoru. Smysluplné využití získá bývalý pivovar s domem sládka a potřebné obnovy se dočká rovněž barokní klášterní mlýn,“ říká generální ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček. Připomíná také, že studijní depozitář situovaný do bývalého pivovaru bude koncipován jako odborná referenční expozice historických stavebních prvků, jejich sestav, konstrukcí i jednotlivých stavebních materiálů, pozornost bude rovněž věnována řemeslnickým nástrojům. Do objektu najde své místo také odborná knihovna, která by se měla propojit s městkou knihovnou Plasy.
Působivý, nicméně značně poškozený, prostor bývalého klášterního mlýna bude využit jako návštěvnické centrum.
Podrobnosti o projektu NTM: Centrum stavitelského dědictví v Plasích najdete zde.