Navigace

Nejrozsáhlejší obnova historického industriálního dědictví v ČR zahajuje

14. 10. 2009
Pro Kulturu

OSTRAVA: Další projekt, který získává  podporu z Integrovaného operačního programu pro období let 2007 – 2013 a zároveň finanční prostředky z rozpočtu ČR pro podporu využití potenciálu národního kulturního dědictví, může zahájit.

Smlouvu o poskytnutí dotace ve výši 500 mil. na projekt oživení a nového využití historického technického skvostu Ostravy, kterým jsou vysoké pece a další památkově chráněné objekty v tzv. Dolní oblasti Vítkovic, včera v Ostravě podepsali ministr kultury Václav Riedlbauch a Jan Světlík, předseda správní rady sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice (DOV).

„Dolní oblast Vítkovic se pyšní zcela unikátními technickými památkami, které se tímto projektem navrací zpátky do života. Vznikem industriálního parku dostanou dnes umrtvené objekty novou funkci a využití, které, jak věřím, bude atraktivní jak pro odbornou, tak pro laickou veřejnost. Jde tedy o ukázkové využití prostředků EU z programu IOP a také naplnění našeho záměru, s nímž jsme program otevírali. Jsem proto rád, že se Dolní oblast Vítkovic stala jedním z prvních projektů, který bude z této výzvy realizován,“ říká ministr kultury Václav Riedlbauch.

Smluvní dokumentace mezi ministerstvem a sdružením umožňuje čerpat finance už v tomto roce.

Příjemcem dotace je právě sdružení DOV, které je nositelem rozsáhlého záměru obnovy historického areálu v takzvané Dolní oblasti Vítkovic.

Členy DOV jsou strojírenská společnost VÍTKOVICE, a.s., která je vlastníkem areálu národní kulturní památky vysokých pecí, a dosud hradila náklady spojené s revitalizací technické památky, Vysoká škola báňská -Technická univerzita Ostrava, VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY, a. s., a společnost REVMONT, a.s. Partnery se smluvně danou podporou a rolí jsou Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava. Na obnově historického industriálního areálu se bude podílet také Národní památkový ústav, který před časem se strojírenskými VÍTKOVICEMI podepsal memorandum o společném postupu, jehož cílem je zachování hodnot areálu a současně zpřístupnění a oživení pro veřejnost, a to nejen pro turisty, ale i studenty, vědce, umělce a občany.

Obnova hlavních částí národní kulturní památky, která loňském roce získala dokonce titul „Evropské dědictví“, se plánuje do roku 2013. Nejcennější objekty by měly být regenerovanými skvosty industriální historie a architektury. Vysoká pec č. 1 se promění v technickou „naučnou stezku“ (s popisy míst a procesů, které se v nich odehrávaly) a bude na ní vybudována prohlídková trasa s rozhledem na Ostravu. Plynojem se podle studie architekta Josefa Pleskota změní na víceúčelovou aulu s kapacitou až 1500 míst. Takzvaná VI. energetická ústředna by měla podle projektu renomovaných architektů, manželů Heleny a Václava Zemánkových, projít regenerací v interaktivní muzeum, výukový prostor a speciální laboratoře. počítá se s tím, že  v nich bjude mimo jiné probíhat i přímá interaktivní výuka v technických oborech. Prostory by měli využívat jak členové sdružení DOV, tak město Ostrava, Moravskoslezský kraj, školy, univerzity a další instituce, které v regionu sídlí.

Ještě než začne rekonstrukce plynojemu a dalších historicky cenných industriálních objektů v Dolní oblasti Vítkovic, měla veřejnost výjimečnou šanci rozloučit se s jejich současnou podobou, a to na slavnostním happeningu spojeném s koncertem. Zúčastnili se ho rovněž ministr kultury Václav Riedlbauch, hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas a primátor Ostravy Petr Kajnar, kteří zanechali na plechu z pláště plynojemu svůj symbolický podpis.

Včera tak byla odstartována nejrozsáhlejší obnova a přeměna historického industriálního dědictví v ČR.

TZ/luk

 

Sdílejte
Check icon Error icon