KOSTELEC NAD ORLICÍ: Tzv. nový zámek Kinských začíná po své „klinické smrti“ (výraz jeho majitele Františka Kinského) a dlouhé restituci pomalu ožívat. Tento architektonický klenot postavený v letech 1829 – 1835 vídeňským architektem Jindřichem Kochem, je cenný především pro slohově čistý empírový styl. Je zasazena do přírodně krajinářského parku, citlivě umístěného na přirozeném pravobřežním návrší terasy Divoké Orlice.
Zámek, kdysi zařízený překrásnou sbírkou grafiky, obrazů a dobovým nábytkem, byl za komunistického režimu těžce poničen činností Výzkumného ústavu pro chov prasat, který tu byl umístěn.
Zaujmou fasády, za jejichž renovaci převzala firma Hynek Opočno prestižní 2. místo ve 3. ročníku soutěže Fasáda roku 2002 (toto ocenění získala mezi víc než stovkou soutěžních prací). Porota tehdy konstatovala, že rekonstrukce tohoto zámku, citlivě zrealizovaná v kontextu celého souboru zámeckého areálu, zvýraznila elegantní sloh stavby a zvlášť ohodnotila kvalitu provedení detailu, pečlivost a šetrnost realizátora rekonstrukce. Od roku 1997 to bylo završení šesté etapy generální opravy budovy v rámci programu MK Záchrana architektonického dědictví ČR, při níž se podařilo respektovat požadavky památkářů.
Tehdy 89letý majitel tohoto zámku Josef Kinský dílo ocenil s tím, že z jeho výsledku má dobrý pocit. Vlastní práce, jimž předcházel detailní stavebně technický a historický průzkum, probíhaly pod dohledem památkářů. Náklady na celkovou opravu zámku se odhadovaly na 60 milionů korun.
„Pro tento rok začínáme tím, že v horním patře začínáme periodicky prezentovat nejrůznější zajímavé výstavy, letos zaměřené na architekturu. Tou první byla výstava Šumná a bezbranná, která vznikla v souvislosti s televizním pořadem Šumná města, a na níž se podílel také architekt Vávra. Současně probíhající expozice představuje významné vily Královéhradeckého kraje a na ni naváže od konce srpna do 20. září výstava Grand Prix architektů 2009, prezentace staveb realizovaných v roce 2008 a přihlášených do soutěže, kterou pořádá Obec architektů. V hlavě nosím plán, že v příštím roce by měly být výstavy věnovány významným českým fotografům. Doufám, že se mně podaří v příštím roce částečně zpřístupnit v prvním patře piano nobile, česky vznešené patro,“ řekl František Kinský.
Nová expozice bude věnována životnímu stylu první poloviny 19. století, tedy období, kdy tento zámek byl postaven a současně vybaven nábytkem. Ve vedlejší budově, kde je byt Kinských, se plánuje kavárna a restaurace. „Jsem v důchodovém věku a mám před sebou fůru času,“ s úsměvem konstavoal František Kinský, jehož 96letý otec Josef tu s nimi žije.
Piano nobile je označení zpravidla pro první patro šlechtických paláců a zámků, ve kterém je umístěna sestava reprezentativních prostor. Centrem piana nobile je obvykle velký sál, k němuž přiléhá sestava menších salonů. Soukromou část piana nobile zpřístupňují mj. přijímací pokoje, pracovny, jídelna a knihovna.
Na venkovní fasádě se Piano nobile projevuje většími okny, bohatším členěním fasády a balkonem. Velmi často je piano nobile po italském způsobu přístupné monumentálním dvojramenných vnějším schodištěm, jako je to vidět například na trojském zámku v Praze.
Josef Krám