VALDICE: Před budovou věznice byl ve čtvrtek 4. 6. 2009 odhalen pomník politickým vězňům, autora Jiřího Sozanského. Socha je z bronzu, základ je patinovaný nerez. Představuje popravu muže starým španělským popravčím nástrojem zvaným garota. Dramatičnost výjevu umocňuje pes, naježený proti popravovanému. Jak bývá u nás zvykem, zřízení památníku nebylo lehkou záležitostí, ale v tomhle případě kupodivu nešlo o peníze.
„Já bych se divil obci, kdyby to chtěla,“ řekl v úvodním slovu sochař. Ano, Valdice jsou obec, která z velké části z věznice žije. Mnoho obyvatel tu pracuje, nebo pracovalo v době, které zejména je památník věnován, tedy období po roce 1948 a pak času normalizace.
Valdickou věznicí prošlo mnoho významných osobností novodobých dějin a mnozí se odhalení zúčastnili.
Kupříkladu Zdeněk Kašpar tu pobyl mezi léty 1951 až 1953. A vzpomíná svého spoluvězně Víta Tajovského, později opata želivského kláštera. Přijel František Stárek, vydavatel samizdatu Vokno, Ivan M. Jirous, český básník, Jiří Gruntorád, provozovatel knihovny Libry prohibiti a další. Památník byl mnoho diskutován, probíraly se jednotlivé varianty i rozsah. Zeď, která by sochu ze dvou stran uzavírala, byla nakonec zamítnuta. Otvírá se tak bezprostřední pohled na vězení, na strážní věž, je zřejmá blízkost barokního vstupu do bývalého kláštera.
Ostatně zajímavé je i to, jak byl památník projednáván v obecním zastupitelstvu. V prvním kole se zastupitelé vyslovili proti. Teprve po dalším jednání souhlasili. Památník odlila firma HVH Horní Kalná – umělecká slévárna. Postava vznikla dle skutečného člověka, pes dle preparovaného zvířete, které skutečně sloužilo na hranicích. Pracovníci valdické věznice připravili k odhalení památníku důstojný obřad. Promluvili zástupci politických vězňů, tvůrce sochy, oba exministři, Pospíšil a Jehlička, jejichž ministerstva se podílela finančně na pořízení.
Sjelo se mnoho hostů, jen Valdičáků přišlo málo. Vyrovnání s minulostí je proces dlouhodobý…
proChor