Krajská rada Zlínského kraje schválila smluvní a technické náležitosti projektu „Otevřené brány“, díky němuž se zpřístupní bohatý fond kulturních památek církevní povahy, zejména umělecky cenných kostelů. Hlavním cílem projektu, je rozšíření nabídky atraktivních destinací cestovního ruchu ve Zlínském kraji se zaměřením na rozvoj všeobecné vzdělanosti a duchovní kultury a posílení kulturně-historického sebeuvědomění obyvatel kraje.
Jde o společný projekt Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, farností, měst a obcí regionu. Jeho pilotní část proběhne ve dnech 1. května až 30. září 2009.
Původní verze počítala se zpřístupněním deseti církevních památek na osmi místech kraje. Jde o Velehrad – bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, Svatý Hostýn – bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Vodní kaple a další objekty, Kroměříž – kostel sv. Mořice a kostel sv. Jana Křtitele, Zlín-Štípa – poutní chrám Narození Panny Marie, Holešov – kostel Nanebevzetí Panny Marie, Vsetín – kostel Nanebevzetí Panny Marie, Chropyně – kostel sv. Jiljí.
Původně se uvažovalo i o kostelu sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti, ale františkáni nebyli tomuto projektu nakloněni a ani následné jednání mezi nimi a městem Uherské Hradiště to nezměnilo. Naopak do seznamu byl nově zařazen kostel sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně.
Krajská rada uzavřela smlouvy o spolupráci s partnery podílejícími se na projektu a odsouhlasila neinvestiční dotaci ve výši 170 tisíc Kč na úhradu honorářů průvodcům, kteří budou zajišťovat odborný výklad ve vybraných kostelech, a to v době mimo konání bohoslužeb. Na projektu se budou finančně podílet podle svých možností zúčastněná města – např. Zlín a Kroměříž přispějí po 100 tisících Kč.
Jedním z další klady projektu lze počítat i vznik pracovních míst, která jsou vhodná například pro znevýhodněné skupiny uchazečů o zaměstnání – osoby starší padesáti let, osoby s menším zdravotním handicapem, osoby na rodičovské a také pro další zájemce o práci na částečný úvazek nebo o sezonní zaměstnání.
„V polovině dubna bude k projektu vytištěn propagační leták, v květnu ho doplní naučná brožura. Tyto materiály budou k dispozici nejen v chrámech zapojených do projektu, ale i v infocentrech měst a obcích, památkových objektech, muzeích a galeriích. Připravujeme také kampaň na internetu. Náklady spojené s propagací bude hradit Zlínský kraj“, sděluje Bc. Pavel Stojar z oddělení kultury odboru kultury a památkové péče Zlínského kraje a dodává: „Inspirací pro projekt byly různé impulsy z domácího prostředí, např. zkušenosti Magistrátu v Olomouci, který vloni na podobné bázi zpřístupnil čtyři chrámy“.
Eva Veselá