BRUSEL: Zastoupení českých regionů v Bruselu přicházejí s konceptem odborných seminářů a doprovodných kulturních akcí nazvaným „Dny krajů České republiky v Bruselu“. Mezi únorovým a dubnovým plenárním shromážděním Výboru regionů se uskuteční série seminářů, několik výstav a koncert orchestru složeného z umělců tří zemí.
Během českého předsednictví si Evropa připomene dvacáté výročí pádu železné opony a také páté výročí rozšíření Evropské unie o země střední a východní Evropy. Události roku 1989 přinesly České republice a dalším zemím střední a východní Evropy významné příležitosti, když umožnily obnovu decentralizované veřejné správy a ekonomického rozvoje regionů a měst. Zároveň s tím byl zahájen proces široké evropské integrace symbolizovaný v roce 2004 přistoupením deseti postkomunistických zemí k Evropským společenstvím.
Po dlouhých desetiletí čekání znamenaly tyto události pro velkou část evropského kontinentu naplnění snu o demokracii, stabilitě a spolupráci. Agenda Českého předsednictví s mottem „Evropa bez bariér“ přinese několik politických témat důležitých pro budoucnost Evropské unie a jejích regionů.
Především to bude diskuse o budoucí podobě kohezní politiky včetně témat jako je konvergence, konkurenceschopnost, lisabonská strategie, přeshraniční spolupráce nebo podpora rozvoje podnikání a služeb. Další významnou agendou bude revize TEN-T směrnic, jež je zvláště důležitá pro integraci regionů nových členských států do širšího územního kontextu, pro vyšší územní soudržnost uvnitř Unie.
Připravované semináře se proto budou věnovat právě těmto tématům. „Dny krajů České republiky“ mají za podpory Výboru regionů vytvořit platformu pro mezi-regionální i mezi-institucionální diskusi o těchto důležitých tématech. Cílem organizátorů je zdůraznit roli regionálních a místních orgánů v procesu utváření politiky EU. Protože evropské politiky mají největší reálný dopad na města a regiony, jejich zkušenosti, názory a návrhy mají mnohdy praktičtější a realističtější základ.
Výbor regionů byl založen v roce 1994 Smlouvou o Evropské unii a je poradním orgánem složeným ze zástupců evropských regionálních a místních úřadů. Na Výbor regionů je třeba se obrátit před rozhodnutím EU v otázkách místní a regionální správy, jako je regionální politika, životní prostředí, vzdělávání a doprava.
Výbor má 344 členů. Počet zástupců z každého členského státu přibližně odráží počet jeho obyvatelstva a je následující:
Francie, Itálie, Německo a Spojené království: 24
Polsko a Španělsko: 21
Rumunsko: 15
Belgie, Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko a Švédsko: 12
Dánsko, Finsko, Irsko, Litva a Slovensko: 9 Estonsko, Lotyšsko a Slovinsko: 7
Kypr a Lucembursko: 6
Malta: 5