Cílem programu nazvaného Škola naruby, který organizuje Klub dětských knihoven regionální pobočky Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) Moravskoslezského a Olomouckého kraje, je podporovat dětské čtenářství. Výzkumy sice ukazují, že největší význam pro rozvoj dětského čtenářství má rodina, nicméně veřejné knihovny zde mají také své nezastupitelné místo. Dnes již nejsou jen pouhou půjčovnou, ale plní celou řadu osvětových a vzdělávacích funkcí. Například výchova k tzv. dětské čtenářské gramotnosti je jednou z priorit, kterou se zabývají dětská oddělení většiny veřejných knihoven. Noc s Andersenem, Kde končí svět, Pasování prvňáčků …, to je jen pouhý zlomek stovky lokálních programů. Ten nejnovější z nich se jmenuje Škola naruby a je součástí projektu Celé Česko čte dětem.
Klub dětských knihoven jím chce oslovit děti i jejich rodiče, prarodiče a další dospělé, kteří mají smysl pro humor a jsou ochotni věnovat svůj čas. Protože si děti rády hrají na školu, mají možnost stát se učitelem a přimět dospělé k vyplnění Čtenářského deníčku pro děti a dospělé, aby do něho proti podpisu zaznamenávali, co a jak dlouho svému potomku četli. Dítě pak třeba na volné stránky Deníčku své zážitky z četby namaluje, udělí pochvalu, nebo naopak poznámku například za to, že „maminka u čtení usínala“.
Dojmy z přečtených knih si mohou "čtecí rodiny" sdělovat na pravidelných schůzkách v knihovně, ty zajímavé doporučit ostatním a prostřednictvím knihovnic se také seznámit s novinkami na knižním trhu.
Akce Škola naruby začala v březnu k Měsíci knihy a ukončena bude v prosinci oceněním nejlepších "čtecích rodin". Vše je hrazeno z grantu MK ČR za finančního přispění SKIP 10.
Knihovnám krajů Moravskoslezského a Olomouckého jsou deníčky zasílány zdarma, ostatní knihovny musí 10 Kč za 1 kus a poštovné uhradit samy.
O deníčky je možné si psát na adresu jana.galas@knihovna.ctesin.cz nebo kochovad@seznam.cz .
Eva Horníčková