UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Poklad osmdesáti unikátních zlatých mincí bude za mimořádných bezpečnostních opatření od 15. května zpřístupněn v hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Smetanovy sady). “Výstava s názvem Zlaté mince evropského středověku bude otevřena bez vernisáže, protože chceme zabránit nepřehledným situacím, které bývají důsledkem shromáždění většího počtu lidí na takových akcích. Vedou nás k tomu bezpečnostní důvody. Cena některých mincí, kupříkladu ražby normanských králů, Nikajského císařství či renesančních papežů je vpodstatě nevyčíslitelná. I to je důvodem, proč výstava potvrvá pouze deset dnů,“ upozorňuje archeolog Slovákého muzea v Uherském Hradišti Miroslav Vaškových.
A co všechno bude na výstavě k vidění? „Kolekce obsahuje například mince sicilských normanských králů, italských republik Benátek, Florencie, Milána a Sienny spolu s ražbami renesančních papežů. Dále budou prezentovány ražby francouzských (Valois), anglických (Plantagenetové, Lancasterové), španělských a portugalských králů, Nikajského císařství a samozřejmě také pro náš region významné ražby uherské (např. florény Karla Roberta a Marie z Anjou, dukáty Zikmunda Lucemburského). Chybět nemůžou ražby Jana Lucemburského, Karla IV., Vladislava II. Jagellonského,“ říká kurátor výstavy Jan Šmerda, numismatik Moravského zemskému muzea v Brně, z jehož sbírek byl zlatý poklad sestaven.
„Po zkušenostech s mimořádným zájmem veřejnosti o loňskou výstavu zlatých velkomoravských šperků v Památníku Velké Moravy, jsme se rozhodli zpřístupnit další historické unikáty, které na Moravě máme. Některé z nich, kupříkladu zlatý poklad uherských zlatých dukátů, který se našel před více než sto lety v Brně na Kobližné ulici, byl od té doby vystavován pouze jednou a to na několik hodin,“ doplňuje Vaškových.
Výstava je připravená k Mezinárodnímu dni muzeí a bude otevřena denně
od 15. května do 25. května 2008.
TZ/uma